پناهگاه توپ فعالیت استفاده انتخابات ستاد انتخابات

پناهگاه توپ: فعالیت استفاده انتخابات ستاد انتخابات رییس ستاد انتخابات اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دولت تنها مسئول شنیدن صدای مردم نیست / محمدعلی ابطحی

«بخش اجرایی به تنهایی مسئول شنیدن صدای مردم نیست. در حقیقت مردم حاکمیت را به صورت یک بدنه به هم پیوسته می‌بینند. زمانی که بخش‌های متفاوت حاکمیت به جای شنیدن صدا

دولت تنها مسئول شنیدن صدای مردم نیست / محمدعلی ابطحی

محمدعلی ابطحی: دولت تنها مسئول شنیدن صدای مردم نیست

عبارات مهم : احساس

«بخش اجرایی به تنهایی مسئول شنیدن صدای مردم نیست. در حقیقت مردم حاکمیت را به صورت یک بدنه به هم پیوسته می بینند. زمانی که بخش های متفاوت حاکمیت به جای شنیدن صدای مردم و توجه به مطالبات آنها درگیر تقابل با یکدیگر باشند، صدای مردم شنیده نمی شود. مردم میان قوه مجریه، قوه قضاییه و مقننه تفکیک قائل نمی شوند.»

روزنامه اعتماد نوشت: «حسن روحانی امروز در حالی از ضرورت شنیدن صدای مردم و حق اعتراض آنها سخن می گوید که هم در ناآرامی های اخیر به عالی ترین شکل ممکن با مساله برخورد کرد و هم در چهار سال و اندی گذشته جهت تدوین و اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی کوشیده هست؛ منشوری که قطعا می تواند مدافع حق و حقوق معترضان باشد و بستر بیان اعتراضات مدنی بدون خشونت را فراهم آورد. با همه این اوصاف هنوز هم کسانی هستند که حرف های او را شعار پنداشته و باورشان نمی شود که عزمی جدی در پی آن است.

دولت تنها مسئول شنیدن صدای مردم نیست / محمدعلی ابطحی

محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب از جمله این افراد است و اگر چه برخورد مسئولان با ناآرامی های اخیر را قابل قبول می داند ولی به دولت روحانی در زمینه شنیدن صدای مردم نمره خوبی نمی دهد. او تاکید می کند تحقق وعده های انتخاباتی مهم ترین و بارزترین مصداق توجه به خواست و مطالبات مردم است و روحانی در این امر کوتاهی کرده است.

*آقای روحانی دیروز از ضرورت شنیده شدن صدای مردم صحبت کردند. قبل از این نیز بارها از محفوظ بودن حق اعتراض مردم گفته بودند. به نظر شما دولت یازدهم و دوازدهم در عرصه عمل چقدر به این امر توجه داشته است؟

یک رسم دیرینی از ابتدای انقلاب اسلامی بوده که هر وقت مدیری مورد انتقاد قرار می گیرد، به جای پاسخگویی به انتقادات، خودش همان انتقادات را با صدای بلندتر اعلام و عملا منتقدان را خلع سلاح می کند. این صحبت های آقای روحانی صحبت های خوبی است ولی همین حوادث اخیر نشان داد که جامعه احساس می کند با انتخابات تغییری ایجاد نمی شود. بروز چنین احساسی در جامعه باعث می شود که نقدها و اعتراضات از مسیر خود خارج شده است و کار به خشونت برسد.

«بخش اجرایی به تنهایی مسئول شنیدن صدای مردم نیست. در حقیقت مردم حاکمیت را به صورت یک بدنه به هم پیوسته می‌بینند. زمانی که بخش‌های متفاوت حاکمیت به جای شنیدن صدا

*مسئول برطرف این احساس در جامعه کیست؟ دولت چگونه می تواند مانع شدت یافتن این احساس نشنیده شدن شود؟

به هرحال روحانی بااهمیت ترین کسی است که می تواند این احساس را در جامعه عوض کردن دهد. او با همت سراسر اصلاح طلبان و با نگاه به اصلاح و عوض کردن گزینش شد ولی شاهد بودیم که در جهت تحقق و اجرای شعارهای انتخاباتی خود تلاش نکرد. اجرا نشدن وعده های رییس جمهور مصداق نشنیدن صدای مردم است.

*یعنی روحانی با عملی کردن وعده های انتخاباتی خود نشان می دهد که صدا، خواست و مطالبات مردم را می شنود؟

بله، اعتقاد داریم که خود رییس جمهور عالی ترین کسی است که می تواند کاری کند تا مردم احساس شنیده شدن داشته باشند. توجه داشته باشید که احساس شنیده شدن در جامعه خیلی مهم تر از خود شنیده شدن هست. جامعه باید احساس کند که نه تنها صدایش شنیده می شود بلکه محتوای حرف هایش نیز مهم است.

دولت تنها مسئول شنیدن صدای مردم نیست / محمدعلی ابطحی

*اصلی ترین آزمون و بزنگاهی که حکومت ها می توانند ثابت کنند جهت خواست و مطالبات مردم ارزش قائل هستند، چیست؟ حتما باید کار به اعتراضاتی شبیه آن چه اخیرا شاهد بودیم، برسد؟

من اعتقاد هستم که عملیاتی شدن وعده های انتخاباتی مهم ترین مصداق شنیدن صدای مردم هست. لیکن مردم در انتخابات بلندترین صدا را دارند و به کاندیدایی رای می دهند که تصور می کنند، صدای آنها را شنیده و در جهت تحقق خواسته های ارزش می کوشد.

«بخش اجرایی به تنهایی مسئول شنیدن صدای مردم نیست. در حقیقت مردم حاکمیت را به صورت یک بدنه به هم پیوسته می‌بینند. زمانی که بخش‌های متفاوت حاکمیت به جای شنیدن صدا

*دولت به تنهایی قادر است که بستر بیان نقدها و اعتراضات را فراهم کند؟

بخش اجرایی به تنهایی مسئول شنیدن صدای مردم نیست. در حقیقت مردم حاکمیت را به صورت یک بدنه به هم پیوسته می بینند. زمانی که بخش های متفاوت حاکمیت به جای شنیدن صدای مردم و توجه به مطالبات آنها درگیر تقابل با یکدیگر باشند، صدای مردم شنیده نمی شود. مردم میان قوه مجریه، قوه قضاییه و مقننه تفکیک قائل نمی شوند. به عنوان مثال، از نظر مردم رشوه، رشوه است و فرقی ندارد که مدیر در یک شرکت اجرایی رشوه بگیرد یا یک قاضی. بخش های متفاوت حاکمیت باید در کنار یکدیگر قرار گرفته و به طور کلی به خواست مردم توجه کنند.

*می فرمایید که روحانی در تحقق وعده های انتخاباتی خود چندان موفق نبوده هست. ولی آیا مواجهه مسئولان با اعتراضات اخیر را نمی توان نمونه موفق شنیدن صدای مردم و توجه به مطالبات آنان به حساب آورد؟ نهادهای مسئول موفق شدند بدون سرکوب شدید مساله را کنترل کرده و در کوتاه ترین وقت زمینه آزادی اکثر بازداشت شدگان را فراهم کنند.

دولت تنها مسئول شنیدن صدای مردم نیست / محمدعلی ابطحی

این که من بیش از حوادث اخیر روی انتخابات تاکید می کنم به این خاطر است که بعد از بروز شرایط و فضاهای احساسی، محتوای خواسته های مردم خیلی مشخص نیست. در بحران هایی همچون آن چه اخیرا اتفاق افتاد صدای احساسات بسیار بلند است و در بعد آن یک نیاز اجتماعی خوابیده است ولی در انتخابات ها مطالبات مردم خیلی براق تر هست. توصیه قابل توجه و مهم در حوادث اخیر این بود که تظاهرات با سرکوب همراه شده است و به لایه رویی پرداخته شده است و به عمق خواسته ها نگاه نمی شود ولی شاهد بودیم که اتفاق متفاوتی افتاد و از رهبری گرفته تا دیگر مسئولان همه گروه های سیاسی تاکید داشتند نباید با این اعتراضات همانند یک شورش اجتماعی برخورد شود.

*در مجموع به آقای روحانی و دولت او در مواجهه با اعتراضات و شنیدن صدای مردم چه نمره ای می دهید؟

اگر به حوادث اخیر نمره دهم تفاوت دارد ولی در مجموع نمی توانم نمره خوبی بدهم.

*یعنی در حوادث اخیر نمره خوبی می دهید؟

البته این حوادث را نیز جدا از عقبه آن نمی بینیم. به هر حال اگر روحانی به شعارهای خود توجه کرده و وعده هایش را عملی می کرد، احتمالا شاهد چنین اعتراضاتی نبودیم.

واژه های کلیدی: احساس | حوادث | احساسی | مسئولان | احساسات | اعتراضات | شنیدن صدا | حسن روحانی | دولت روحانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs